top of page
  • Obrázek autoraEva Pru

"Já versus peníze" aneb finanční gramotnost dnes

Adventní čas a Vánoce jsou pro mnohé milou událostí. Mnozí z nás dobrovolně pomáhají tam, kde je potřeba. Mnozí se zapojují do sbírek a tradičních charitativních akcí různých organizací a také darují své "přebytečné" peníze potřebným.

Problematikou však mnohdy bývá nedostatečná finanční gramotnost. A ta se dotýká někdy i nás.

S dovolením na úvod přidám otázku: "Jak na tom jsou nejen děti ale i dospělí? Kolik lidí se zadluží kvůli vánočním dárkům, kolik pro pořízení auta nebo domu či vůbec udržení plateb za energie apod.? A kolik lidí vlastně neví, jak správně nakládat s penězi?" Statistika z července 2023 https://cbaonline.cz/financni-gramotnost-cechu-2023


A právě Oblastní charita Jihava (odkaz www.jihlava.charita.cz ) řeší otázku peněz a finanční gramotnosti dětí a mládeže.Citace článku:

„Peníze hýbou světem," peníze ale také hýbou našimi životy.

Krátká kazuistika jednoho mladého dospívajícího člověka a jeho první velké zkušenosti

s penězi odpoví za všechny.  

„Já a prachy, to je jedna velká kapitola, možná jeden velkej průšvih. Po základce jsem sice šel na střední, ale neměl jsem ani floka, jen občas jsem dostal nějaký drobný od mámy. Nemohl jsem si koupit jen tak něco jen proto, že se mi to líbilo. Už hned v prváku jsem dostal nabídku na jednu fušku, nějaký bourání zdí a bylo to za dobrý prachy, tak jsem to vzal. Pak jsem vzal ještě další dvě nebo tři fušky. Bylo mi 16 a najednou jsem měl plno peněz, a tak jsem je všechny uvalil, za hadry, boty, cíga, pozval jsem i kámoše na jídlo.

Pak peníze došly, tak jsem vzal zase další kšefty,a hned všechny prachy zase utratil. A tak to bylo furt dokola. Když nebyla žádná fuška, kterou bych mohl vzít a už dlouho jsem neměl žádný peníze, tak jsem si půjčil od kámošů nějaký prachy, ale už jsem jim to nevrátil a z toho byly vždycky nějaký trable. Když byla nouze, že jsem neměl ani na cigára, tak jsem čmajzl nějaký věci doma a šel to někomu prodat nebo dát do zastavárny, z toho sice byly prachy, ale taky i další průšvihy. Školu jsem začal vnímat jako ztrátu času, přestal jsem tam pravidelně chodit, běhal jsem jen po fuškách, bazarech anebo se jen tak poflakoval venku. Ale z toho, že jsem nedodělal školu, neměl žádnou práci na smlouvu a jen jsem řešil, jestli bude nějaká fuška, abych měl z čeho žít, tak jsem se cítil ztracenej, nic mě nebavilo, neměl jsem na nic náladu, byl jsem na dně. Po nějaké době přežívání jsem se rozhodl, že si řeknu o pomoc, hodně se toho pak změnilo k lepšímu, cejtím se líp.“ 

Mára, 19 let   

Děti a mládež od 14 do 26 let, co se potýká s nějakou finanční situací, se kterou si neví rady, nebo jen potřebují zjistit informace a vyhledat nabídky brigád či zaměstnání, ají možnost obrátit se na Vrakbar Jihlava.


Jakoukoliv pomoc nabízí nízkoprahové zařízení pro děti a mládež Vrakbar Jihlava.

Sídlí na Sídlišti U Pivovaru (vchod ze zadní strany SŠ stavební). Jsou tam od pondělí do pátku anebo v terénu Jihlavy každé pondělí a středu. 

Tým NZDM Vrakbar Jihlava 


Ale i v dalších městech je možné obrátit se na sociální službu. Dospělí např. můžou zajít

Děti a mládež se můžou právě obrátit na Charitu ve svém okolí.

NEBUĎME LHOSTEJNÍ KE SVÉMU OKOLÍ A LIDEM. POMÁHEJME SI.

KOUS Vysočina, z. s. Obraťte se na nás na platformě pro neziskovky www.neziskon.cz 


13 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page