top of page

Na projektu iCitizen v Maďarsku s Hodinou H

Celý název projektu zněl iCitizen výměna mládeže a byl určen pro mladé studenty ve věku od 16 do 25 let. Sedm dní jsme strávili v malé vesničce Liptód, Maďarsko, která se nacházela poblíž města Pécs. Sešli se zde zástupci ze šesti zemí Evropy - Česká republika, Litva, Chorvatsko, Itálie, Portugalsko a Maďarsko. I přes všechny kulturní rozdíly jsme si všichni dobře rozuměli a společně si to užili. Měla jsem tu výhodu, že jsem tam jela se svými spolužáky, které znám, ale nyní vím, že nebyla potřeba se strachovat, protože nikdy jsem nepotkala pohromadě tolik úžasných a otevřených lidí. Před odjezdem jsem měla lehké obavy, co mě čeká. Byl to totiž můj první projekt, kterého jsem se zúčastnila, ale ať už moje vidina byla jakákoliv, předčilo to meze mojí fantazie.

Je těžké říci, co všechno jsem se naučila, protože ani na vteřinu jsem neměla pocit jako ve škole. Vše nám bylo podáváno nenásilnou cestou formou projektů, diskuzí a her. Společně jsme pracovali na téma internet, jak v jeho pozitivní tak i negativní stránce. Nejen, že jsem se naučila několik slovíček v litevštině, portugalštině či italštině, ale hlavně moje úroveň angličtiny se velice zlepšila. Zpočátku bylo těžké vést konverzaci, ale jazyková bariéra po dvou dnech naprosto vymizela. Zjistila jsem, jak funguje vzdělávací systém v Chorvatsku, že Portugalci si nedovedou představit ráno bez silného šálku kávy nebo to, že Maďarsko je země nížin a papriky. Během pár dní jsem si našla kamarády z různých koutů Evropy a do Česka jsem si s sebou dovezla ty nejkrásnější vzpomínky. Navázala jsem zde dlouhodobá přátelství, která neskočila dnem odjezdu. Pro nás všechny bylo loučení velmi dojemné a jsme se všemi i nadále v kontaktu.


Bylo vtipné sledovat některé kulturní rozdíly, občas opravdu barvité, ale to udělalo tento nezapomenutelný týden ještě zajímavější. Jsem nesmírně vděčná, že jsem se tohoto pobytu zúčastnila a s jistotou mohu říci, že pokud dostanu do budoucna šanci být součástí dalšího projektu, tak rozhodně nebyl poslední. Je to výborná zkušenost pro všechny, kteří se nebojí vystoupit ze svojí komfortní zóny a poznat nové věci.


Projektu jsme se zúčastnili díky neziskové organizaci Hodina H z Pelhřimova, která byla partnerem projektu. Hodina H vše zařídila, vyslala svého vedoucího s naší skupinou, připravila nás, byla s námi v kontaktu i během projektu a my jsme tak mohli jet do zahraničí a reprezentovat Českou republiku. Moc si této příležitosti cením a nelze popsat vděk, který cítím k lidem, kteří pro nás tento projekt zorganizovali a úsilí, které tomu věnovali. Dali nám šanci zažít překrásný týden v Maďarsku.


Lucie Praislerová

Gymnázium Bystřice nad Pernštejnem5 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page