Dobrý den,
v rámci spolku bychom chtěli proplácet cestovní náhrady. Postupujeme v souladu s platnou vyhláškou a tedy proplácíme i cesty autem, tj. kilometrovné 5,20 Kč a úhradu PHM (tady v rozsahu průměrných cen z loňska).
Jelikož členy jsou i jiné právnické osoby a nebo i OSVČ narazili jsme na pár problémů, jak k úhradám přistupovat:
- pokud je cesta vykonána soukromým vozidlem člena, tak je to postup celkem jasný
- ale pokud je cesta vykonána vozidlem v majetku s.r.o., které má člen i pro soukromé účely
- další varianta přichází v úvahu, jak postupovat když je člen OSVČ a vozidlo mám pouze na podnikání
- v podstatě velmi podobná podotázky, jestli je vozidlo v majetku jiného z.s., které není možno používat pro soukromé účely.
Dále jsme řešili, zda-li je vůbec možné si v nějaké směrnici stanovit interně nějakou přijatelnou cenu za používání vozidla tj. např. kilometrovné 5,20 a k tomu si stanovit příspěvek na PHM např. ve výši 2,80 Kč na km a proplácet pak třeba 8 Kč za km.
Děkuji za odpovědi
Cestovní náhrady se odvíjí od §151 zákoníku práce, kde je řečeno, že zaměstnavatel poskytuje zaměstnanci náhrady, tedy i cestovní náhrady. Důležité je slovo zaměstnanci. Podle zákoníku práce musíte proplácet cestovné zaměstnancům.
O nikom jiném tam není zmínka.
Aby neziskovka mohla proplácet cestovné, je potřeba mít vnitřní předpis, který to upraví. V tomto předpise bude stanoveno komu se cestovní náhrady můžou proplácet, jaké cestovní náhrady to budou, v jaké výši a za jakých podmínek.
Důležité je, aby tyto stanovené náhrady nebyly vyšší než jsou zákonné, mohlo by dojít
k znevýhodnění zaměstnanců.
Doplňuji úpravy vyhlášky k proplácení cestovních náhrad.
Cestovné autem rozlišuje zákoník práce dvojí. Buď cestujete firemním autem, nebo soukromým. Vlastnictví soukromého auta se vůbec neřeší, může tedy být ve vlastnictví soukromé osoby nebo jiné právnické osoby, to je jedno. Jsou s tím spojené ještě další komplikace jako odpovědnost za škody a podobně.